Perşembe, Eylül 2

her bebeğin gelişimi kendine özgüdür???

bir çok bebek bakım kitabında ay ay bebeğin gelişimi ve boyu , kilosu verilir ve en sonunada bu cümle yazılır. ancak yazının sonuna gelene kadar acemi anne benin bebeğim bunu yapıyor , aaa bak bunu hala yapmıyor , acaba bi sorun mu var doktora mı gtsem, boyu bu aylarda böyle böyle olması lazım, kilosuda şöyle ,ama bizim ufaklık hiç bu standartlarda değil diye hayıflanmalar ...vs vs . bazen yazının sonundaki her bebek gelişimi kendine özgüdür, farklı olabilir ifadesi bile bazen acemi annenin kaygılarına derman olamaz.
evet bende acemi ve bol kaygılı bir anne olarak çok hayıflandım.heleki bizim paşa geç oturma ve emeklemeya geçince( yaklaşık 20 gün veya 1 ay gecikme)aldı beni bir telaş.niye emeklemiyor , niye oturmuyor diye babamızıda deli ettim durdum.
artık pek fazla gelişimlere bakmıyorum. doktor amcamız benim her söylediğim şeye herseferinde gayet normal , olabilir, bu zamanlarda bebeklerde olabilir (şükürler olsun allahıma)dediğinden artık pek fazla endişenlenmiyorum.hatta paşamın doğum gününde yaşıtları (arada bir , bir buçuk ay farkı olan yaşıtlar) paşa pşa oturup oyunlar oynayıp anaları babaları pastaları afiyetle yerken ben bütün evi emekleyerek gezen paşanın peşinde gezerken sen misin emeklemeyen diyen diye hayıflandım durdum. şaka bi yana pek mi hareketlendi bizim paşa..emeklemelere yeni bir hareket ekledi iki gündür.emekleme pozisyonundan ayağa kalkarmış gibi yapıp oturuyor. micheal jacsonun meşhur ayak figünün popoyla yapılanı...gerçekten o kadar ahenkle ve ritimle yapıyorki ağzı açık bakıyoruz babayla , annecik...
bu postunda sonuna geldik o yüzden yazmak gerek,
HER BEBEĞİN GELİŞİMİ KENDİNE ÖZGÜDÜR, FARKLILIKLAR OLABİLİR:)))
YETERKİ TÜM BEBEKLER SAĞLIKLI OLSUNLAR HEP...AMİNNNN...

1 yorum:

k.i.s.d. dedi ki...

Gerçekten öyle... her bebeğin hızı, ritmi farklı. Bizimki hiç emeklemedi, ben neden böyle diye hayıflanırken erken yürüdü ama öylesi zor. Emekledikten sonra yürüyünce yürümeyi çabucak mükemmelleştiriyorlar. Einstein 4 yaşında konuşmuş misal... İçinizi ferah tutun :)sağlıklı ve huzurlu ise gerisi boş.Ruhsal-psikolojik gelişimi geride kalmasın. sevgiler çok!